Czy prawdopodobieństwo ciąży jest duże?

Witam! Mam 24 lata, od 4 miesięcy stosuje tabletki antykoncepcyjne n... W poniedziałek 22 lutego przyjęłam 1. tabletkę z 4. opakowania, w środę 24 lutegoodbyłam stosunek płciowy, bez dodatkowych zabezpieczeń, natomiast w niedzielę 28 lutego zapomniałam przyjąć tabletki. Przyjęłam ją (tę pominiętą) w poniedziałek 1 marca około godz. 20.00 (na co dzień przyjmuję tabletki o 21.00), tego samego dnia o 21.00 przyjęłam kolejną tabletkę (przeznaczoną na ten dzień). Później na ulotce przeczytałam, że w przypadku stosunku w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki, istnieje ryzyko ciąży, więc 2 marca nie przyjęłam już kolejnej tab. (odstawiłam je). Czy dobrze zrobiłam? Czy prawdopodobieństwo ciąży w moim przypadku jest duże?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, w Pani przypadku ryzyko ciąży istnieje, jest realne. Antykoncepcja hormonalna działa w kilku mechanizmach - głównym jest hamowanie jajeczkowania, jednak pigułki antykoncepcyjne mają także działanie utrudniające zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej.  Z tego względu, gdyby nie przerwała Pani zażywania pigułek, ryzyko ciąży byłoby troszkę mniejsze.

Pozdrawiam!