Czy prawdopodobne są zaburzenia nerwicowe?

Dzień dobry. Trzy dni temu byłem u lekarza i stwierdził u mnie zaburzenia lękowe i nerwicowe i dał przekaz do psychologa. Miałem robione EKG i lekarz powiedział że jest w porządku. Ostatnio zauważyłem że mam czasami takie dziwne uderzenia w środku ciała gdy leżę. Czy to mogą być zaburzenia nerwicowe i czy psycholog może tu pomóc?

Witam, lekarz na jakiejś podstawie postawił przecież diagnozę. Myślę, że wiedział co robi szczególnie, że skierował Pana do psychologa. Jeżeli jednak diagnoza jest trafna to bardziej wskazany byłby psychoterapeuta. Jeżeli "dziwne uderzenia" to rodzaj wierzgnięć, które zdarzaję się Panu w trakcie zasypiania to nic takiego.
Jeżeli nie to lepiej o tym opowiedzieć terapeucie.
Pozdrawiam

Witam, jeżeli lekarz stwierdził u Pana zaburzenia lękowe i nerwicowe to dobrze że pokierował Pana do psychologa. Poza leczeniem farmakologicznym wskazana jest psychoterapia.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana
Jeżeli lekarze stwierdzili u Pana zaburzenia nerwicowe
i lękowe, to zapewne tak jest. Zaburzenia nerwicowe (lękowe)
mogą powodować dolegliwości, które Pan opisuje.
Ludzie cierpiący na zaburzenia lękowe często doświadczają
różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych wywołanych
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
które jeszcze bardziej potęgują lęk.
Mogą to być dolegliwości w obszarze układu oddechowego,
układu sercowo-naczyniowego, układu pokarmowego
i wiele innych, np. bóle i zawroty głowy, poczucie mrowienia,
cierpnięcia, swędzenia, pulsowania czy pieczenia
różnych części ciała.
Niezmiernie ważne jest, aby podjął Pan psychoterapię,
gdyż objawy będą się nasilać.
Mogą też pojawić się problemy zdrowotne i inne zaburzenia.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń nerwicowych
oraz ich konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
nerwica objawia się różnymi dolegliwościami somatycznymi, również kardiologicznymi. Psychoterapia jest metodą najbardziej pomocną w tym zakresie i warto z niej skorzystać znajdując specjalistę. Jeśli lekarz już przedstawił Panu diagnozę, kolejny krok to znalezienie psychoterapeuty, najlepiej pracującego w nurcie poznawczo - behawioralnym. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności.
Pozdrawiam serdecznie.
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl

Witam serdecznie.
Zaburzenia nerwicowe (lękowe) mogą się objawiać na wiele różnych sposobów. Nierzadko objawy mają postać somatyzacji, czyli różnych dolegliwości płynących z ciała. Opisywane przez Pana "dziwne uderzenia" z dużym prawdopodobieństem mają podłoże emocjonalne - tym bardziej, że lekarz wykluczył podłoże fizjologiczne (wyniki EKG są w normie).
Nerwica powstaje wtedy, gdy różne treści emocjonalne tj. nasze pragnienia, potrzeby, lęki, popędowość staramy się odsuwać od świadomości. Robimy to z powodu lęku, obawiamy się tych treści, ponieważ wydają nam się niebezpieczne. Wówczas nie czujemy świadomie lęku, ale wywołuje on uciążliwe objawy.
Metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia. W przypadku dużego nasilenia objawów jest wspomagana farmakoterapią. Psychoterapia pomaga zrozumieć wypierane i tłumione emocje. Z pomocą terapeuty pacjent może doświadczyć tego, że nie są niebezpieczne lub, że można je wyrażać w bardziej dojrzały sposób. Gdy pacjent zaczyna dopuszczać te treści do świadomości i je wyrażać wówczas objawy ustępują, ich intensywność stopniowo się zmniejsza.
Terapeuci pracują w różnych podejściach terapeutycznych, o których może Pan doczytać w internecie. Osobiście polecam podejście psychodynamiczne lub analityczne. Ważne, by wybrał Pan dobrze wyszkolonego psychoterapeutę, który ma ukończone co najmniej 4 - letnie szkolenia w psychoterapii. Być może wybór ułatwią Panu listy certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zamieszczone na stronach internetowych tychże towarzystw.

Małgorzata Danielewicz

www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl