Czy prawidłowo przyjęłam tabletki antykoncepcyjne?

Witam. Mój problem polega na tym, że nie mam pewności, czy dobrze przyjęłam tabletki antykoncepcyjne. Jestem po 3 tabletce. Plamienie zaczęło się już w środę, ale że często miewałam krótkotrwałe plamienia, które nie przeradzały się w okres, nie wzięłam tabletki. Dopiero następnego dnia, ok. 16, zażyłam pierwszą tabletkę, kiedy ewidentnie zaczęło się krwawienie. Teraz zastanawiam się, czy nie powinnam była już w czasie tego plamienia wziąć tabletkę, czy dobrze zrobiłam czekając do następnego dnia? I tu pojawia się kolejne pytanie - czy w takim razie jestem już zabezpieczona, czy powinnam odczekać te 7 dni przed rozpoczęciem współżycia bez dodatkowego zabezpieczenia?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przy plamieniach przedmenstruacyjnych może pojawić się problem, kiedy zacząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma takiego problemu przy stosowaniu już kolejnego opakowania (po 7 dniowej przerwie, choć pojawiają się już tabletki bez przerwy - część tabletek nie zawiera hormonów, a stosowane jest tylko po to, aby nie pomylić się przy liczeniu).

W Pani przypadku najlepiej przez 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie. Choć ryzyko zajścia w ciążę jest niewielkie, to warto zadbać o własny spokój. Przy kolejnym opakowaniu nie będzie już podobnych problemów.