Czy prawidłowy wynik D-dimerów wykluczy zakrzepicę?

Witam! Od dwóch miesięcy trochę więcej przebywalam w łóżku ze względów zdrowotnych (podejrzenie nerwicy). Na prawej nodze mam żylaka, od kilku dni czuje ból w nogach, nie jest on silny, bardziej jak lekkie zakwasy. Nogi nie są opuchnięte. Martwię się że ze względu na dłuższe przebywanie w łóżku mogło dojść do zakrzepicy. Czekam na wyniki D dimerow. Czy prawidłowy wynik wykluczy zakrzepice czy wskazane są dalsze badania? Poza tym czy zakrzepica może w szybkim czasie prowadzić do zatorowosci płucnej czy jednak potrzeba na to dłuższego czasu. Nie znalazłam w internecie odpowiedź na pytanie po jakim czasie zakrzepica jest bardzo groźna, a może od razu? Dziękuję serdecznie za odpowiedź

Szanowna Pani,
zaburzenia lękowe - "nerwica" - wymagają systematycznego ukierunkowanego leczenia metodą psychoterapii w paradygmacie poznawczo - behawioralnym. Wskazana jest aktywność fizyczna, relaksacja - korzystnie wpływa na psychikę.
Pozdrawiam serdecznie

Leżenie w łóżku należy do czynników o słabym wpływie na ryzyko zakrzepicy. Prawidłowy d-dimer faktycznie nie wskazuje na ognisko zakrzepicy w organizmie. Zakrzepica układu głębokiego żył kk dolnych jest traktowana tak jakby była zatorowość płucna i wymaga adekwatnego leczenia. Diagnozowanie zatorowości płucnej wymaga fachowego, lekarskiego podejścia do problemu i proponuję zostawić to lekarzom.