Czy preparat Fortrans jest dostępny bez recepty?

Dzien dobry. Mam 24 lata moim problemem jest to ze od pewnego czasu mam kłopoty związane z jelitami. Polega to na tym ze mam na zmiane biegunki, zaparcia,wzdęcia itp. Poszedlem do lekarza który przepisal mi leki ale w zwiazku z tym ze nie było poprawy lekarz dal mi skierowanie na kolonoskopie.słyszałem ze do tego badania trzeba się odpowiednio przygotować Mam takie pytanie- Czy Fortrans, środek na oczyszczenie jelita grubego przed kolonoskopią jest dostępny tylko na receptę, czy można go kupić w aptece bez recepty? Jak dokładnie go stosowac Bardzo proszę o odpowiedz za którą serdecznie dziekuje, pozdrawiam Mariusz          
MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu

Leki ziołowe

Małgorzata Panek
70 poziom zaufania

Fortrans jest dostępny wyłącznie na receptę. Lekarz kierujący Pana na kolonoskopię powinien wystawić receptę i poinformować o odpowiednim przygotowaniu do badania.
Proszę zgłosić się do lekarza kierującego Pana na kolonoskopię.
Pozdrawiam

0
Magdalena Mroczek
79 poziom zaufania

Fortrans jest to preparat o działaniu przeczyszczającym, który używany jest m.in. przed wykonaniem kolonoskopii. Jest on również używany przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi. Substancją czynną preparatu jest polimer z grupy makrogoli (inne nazwy polietylenoglikole, PEG, polimery tlenku etylenu) - makrogol 4000. Makrogol działa osmotycznie poprzez zatrzymywanie płynów w jelicie poprawia konsystencje mas kałowych. Preparat zawiera również w swoim składzie elektrolity co zapobiega znacznej utracie sodu, potasu i innych jonów. Preparat dostępny jest w aptece na receptę. Lekarz kierujący na zabieg powinien przepisać lek i wyjaśnić jak przygotować się do badania. Ewentualnie może Pan zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Preparat ma postać proszku do przygotowania roztworu doustnego. Preparat mogą stosować jedyne osoby dorosłe. Dawkowanie to 1 litr odpowiednio przygotowanego roztworu na 15–20 kg masy ciała, tj. zwykle 3–4 litry (można przyjmować w dawce pojedynczej tj. 3–4 litry roztworu wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg albo w 2 dawkach podzielonych, tj. np. 2 litry wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg i 2 litry wcześnie rano w dniu zabiegu, tak aby zakończyć przyjmowanie preparatu na 3–4 godziny przed badaniem lub zabiegiem).
Aby przygotować 1 litr roztworu należy zawartość 1 saszetki rozpuścić w 1 litrze zimnej, przegotowanej wody lub niegazowanej wody mineralnej i wymieszać do całkowitego rozpuszczenia proszku.

Czasami mogą wystąpić działania niepożądane, do których należą najczęściej nudności i wymioty. Czasami, lecz stunkowo rzadko może dojść do wstrząsu anafilaktycznego lub innych reakcji alergicznych na makrogole.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty