Czy preparat Fortrans jest dostępny bez recepty?

Dzien dobry. Mam 24 lata moim problemem jest to ze od pewnego czasu mam kłopoty związane z jelitami. Polega to na tym ze mam na zmiane biegunki, zaparcia,wzdęcia itp. Poszedlem do lekarza który przepisal mi leki ale w zwiazku z tym ze nie było poprawy lekarz dal mi skierowanie na kolonoskopie.słyszałem ze do tego badania trzeba się odpowiednio przygotować Mam takie pytanie- Czy Fortrans, środek na oczyszczenie jelita grubego przed kolonoskopią jest dostępny tylko na receptę, czy można go kupić w aptece bez recepty? Jak dokładnie go stosowac Bardzo proszę o odpowiedz za którą serdecznie dziekuje, pozdrawiam Mariusz

Małgorzata Panek

Fortrans jest dostępny wyłącznie na receptę. Lekarz kierujący Pana na kolonoskopię powinien wystawić receptę i poinformować o odpowiednim przygotowaniu do badania.
Proszę zgłosić się do lekarza kierującego Pana na kolonoskopię.
Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Fortrans jest to preparat o działaniu przeczyszczającym, który używany jest m.in. przed wykonaniem kolonoskopii. Jest on również używany przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi. Substancją czynną preparatu jest polimer z grupy makrogoli (inne nazwy polietylenoglikole, PEG, polimery tlenku etylenu) - makrogol 4000. Makrogol działa osmotycznie poprzez zatrzymywanie płynów w jelicie poprawia konsystencje mas kałowych. Preparat zawiera również w swoim składzie elektrolity co zapobiega znacznej utracie sodu, potasu i innych jonów. Preparat dostępny jest w aptece na receptę. Lekarz kierujący na zabieg powinien przepisać lek i wyjaśnić jak przygotować się do badania. Ewentualnie może Pan zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Preparat ma postać proszku do przygotowania roztworu doustnego. Preparat mogą stosować jedyne osoby dorosłe. Dawkowanie to 1 litr odpowiednio przygotowanego roztworu na 15–20 kg masy ciała, tj. zwykle 3–4 litry (można przyjmować w dawce pojedynczej tj. 3–4 litry roztworu wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg albo w 2 dawkach podzielonych, tj. np. 2 litry wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg i 2 litry wcześnie rano w dniu zabiegu, tak aby zakończyć przyjmowanie preparatu na 3–4 godziny przed badaniem lub zabiegiem).
Aby przygotować 1 litr roztworu należy zawartość 1 saszetki rozpuścić w 1 litrze zimnej, przegotowanej wody lub niegazowanej wody mineralnej i wymieszać do całkowitego rozpuszczenia proszku.

Czasami mogą wystąpić działania niepożądane, do których należą najczęściej nudności i wymioty. Czasami, lecz stunkowo rzadko może dojść do wstrząsu anafilaktycznego lub innych reakcji alergicznych na makrogole.