Czy problem ze snem da się wyleczyć?

Dzień dobry! Mam 18 lat i od jakiegos roku ogromny problem ze snem. Budzę się się nocy, krzycze, lunatykuje, mam drgawki.Te ataki zdarzają się średnio 2 x w miesiącu. Najgorsze jest ze ich wcale nie pamiętam . Co się dzieje ze mną w nocy wiem tylko z opowiadan chłopaka. Co mam robić? Czy da się to jakoś wyleczyć? Może sa na to jakieś preparaty bez recepty? Bardzo prosze o jakąś pomoc..

Witam, myślę, że warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowania do odpowiednich specjalistów w celu odbycia różnego rodzaju badań mogących wskazać przyczynę problemu. Może byc ich bardzo wiele i moga dotyczyc zarówno sfery psychicznej jak i "czysto zdrowotnej", nieodpowiedzialne byłoby więc "gdybanie" tutaj co jest ich przyczyną. Myslę, że dobrze byłoby iść do lekarza ze swoim chłopakiem, który dokładnie opisze co się z Tobą dzieje skoro sama tego nie pamiętasz (czy dobrze rozumiem, że masz do niego pełne zaufanie?) . Pozdrawiam, Monika

Witam, objawy jakie Pani opisuje to zaburzenia snu, parasomnie wybudzanie podczas snu non-REM, z lękami nocnymi, sennowłóctwem. Jeżeli jakość snu ma wpływ na Pani funkcjonowanie, sytuacja się powtarza proszę skonsultować się z lekarzem. Przesyłam link do artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/budzenie-sie-w-nocy, http://psychiatria.mp.pl/bezsennosc/79966,parasomnie
Ważny jest uregulowany rytm dzienny, zadbani o higienę snu, ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe. Pozdrawiam serdecznie

Jest mnóstwo preparatów bez recepty, które po pierwsze działają przy dłuższym ich braniu, po drugie mają delikatne działanie a po trzecie ich zastosowanie tyczy się zasypiania i przesypiania nocy, nie zaś objawów, które Pani opisała. Zalecałabym konsultacje z lekarzem rodzinnym oraz konsultacje psychologiczną, która pomogłaby w odnalezieniu ewentualnego źródła psychosomatycznego.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek