Czy problemy z mową są dziedziczne?

maz ma ciezka mowe ciezko go zrozumiec czy corka 10 miesiecy moze po nim odziedziczyc???dodam ze nie mowi mama tata
ponad rok temu

Witam.
Na rozwój mowy dziecka wpływa wiele czynników. Jednym z nich, choć bardzo marginalnym jest także dziedziczenie. Jeśli niepokoi Panią, bądź niepokoić będzie w przyszłości rowój mowy Pani Córeczki, proszę udać się na konsultację do logopedy specjalizującego się w pracy z małymi dziećmi, czyli logopedy wczesnej interwencji.
Z poważaniem.
Anna Tońska-Szyfelbein

Witam,
jednym z czynników wpływających na rozwój mowy są wzorce najbliższego otoczenia. Jeżeli któreś z rodziców ma problemy z mową, to niekoniecznie należy martwić się dziedziczeniem, ale raczej tym, że dziecko rozwijając mowę opiera się na podawanym mu wzorcu. U tak małego dziecka należy zadbać o prawidłowe ssanie, oddychanie, gryzienie, żucie, na bazie których będzie rozwijała się mowa. Logopeda wczesnej interwencji będzie również mógł ocenić odruchy dziecka. Być może któryś z nich jest przetrwały i to stanowi przeszkodę.
Z poważaniem
Olimpia Brzozowska

Kiedyś czytałem doskonałą pozycję Pana Profesora Tomasza Zaleskiego : Opóźniony rozwój mowy - polecam