Czy problemy z noskiem mogą świadczyć o alergii na sierść kota?

Witam. Mój synek za tydzień skończy 6 miesięcy. Od 2 tygodnia życia jest karmiony mlekiem modyfikowanym (Bebiko 1), a od miesiąca podajemy mu pokarmy stałe (zupki). Od 2 tygodni mały ma problemy z noskiem, a dokładniej mimo wyczyszczenia go, coś mu tam jeszcze "chrumka". Niekiedy widać, że oddycha ustami. 2 razy w ciągu dnia stosujemy wodę morską. Byliśmy z synkiem u pediatry, który podejrzewa alergię na sierść kota (kot jest z nami od samego początku), z czym się nie możemy zgodzić. Niestety, lekarstwa, które zostały nam przepisane, nie pomagają. Oprócz tego "zapchanego" noska na główce ma coś w postaci ciemieniuchy (z 3 takie plamki) oraz przez pare dni miał białą skórę za uszkami. Mi się wydawało, że było to spowodowane podaniem jabłka, gdyż mój mąż nie toleruje tego go (dostaje biegunki i bólu żołądka), a mały miał luźniejszą kupkę albo przez temp. w naszym mieszkaniu (jest ono bardzo ciepłe i powietrze w nim jest suche, dlatego stosujemy nawilżacz powietrza). Sami z mężem mam problemy z zapchanym nosem, gdy przychodzi jesień/zima i nie można tak często wietrzyć mieszkanie (kawalerka)! Zapomniałam dodać, że synek miał te objawy już wcześniej, tzn. w 2 miesiącu życia i przeszły one samoistnie po paru tygodniach (gdy zaczęliśmy wietrzyć mieszkanie), a pediatra wtedy stwierdził, że jest to normalne! Nie mam pojęcia, co mam teraz zrobić, aby synkowi się polepszyło, a najbardziej boję się, że może to się pogorszyć. Wizytę u alergologa mamy dopiero na 30 listopada :o( Zastanawiam się nad testem na obecność alergii. Bardzo proszę o szybką odpowiedź i pomoc, gdyż nie wiem, co mam robić w tej sytuacji! Pozdrawiam, Monika

Witam!

Opisane objawy z dużym prawdopodobieństwem wskazują na podłoże alergiczne. Trudno jednak ocenić na ich podstawie, jaki czynnik je wywołuje. Nie można, niestety, wykluczyć sierści kota, niemniej prawdopodobna jest alergia pokarmowa, zwłaszcza kiedy towarzyszą zmiany skórne. Pojawianie się bądź nasialnie objawów w okresie jesienno-zimowym i poprawa po przewietrzeniu mieszkania, moga wskazywać na roztocza. Dobrze, że zapisała Pani dziecko do alergologa, ponieważ dla właściwej diagnozy niezbedny jest szczegółowy wywiad oraz badanie lekarskie uzupełnione w razie potrzeby badaniami dodatkowymi.

Pozdrawiam