Czy problemy z pamięcią mogą być dziedziczne?

Witam. Mam kilka pytań jeśli chodzi o problemy z pamięcią. Czy problemy z pamięcią mogą być dziedziczne ( np moja mama ma od zawsze problemy z pamięcią, miała kilka razy wykonywane tomografie głowy itp, nic nie wychodziło ) i czy mogłam przejąć od niej ten "zły nawyk"? Czym najczęściej, ale tak naprawdę najczęściej są spowodowane problemy z pamięcią i koncentracją? ( poprosiłabym o 3-4 najczęstsze przyczyny ). Czy problem z pamięcią mogą mieć podłoże dotyczące układu trawiennego albo immunologicznego? Jeśli tak to dotyczy to jakich chorób? I ostatnie pytanie. Czy problemy z pamięcią są częstym objawem guza mózgu? Czy raczej częstsze są inne objawy? Pozdr

Genetyczna predyspozycja do słabszej lub lepszej pamięci może być dziedziczona, nie jest to jednak jednoznaczne, tzn. nie oznacza to, że jeśli jedno z rodziców ma słabą pamięć dziecko też będzie miało deficyty w tym obszarze. I rzeczywiście dodatkowy wpływ na to ma nie tylko wychowanie, doświadczenie i proces uczenia się, ale także nastawienie i przekonania funkcjonujące w rodzinie na ten temat.
Problemy z pamięcią i koncentracją mogą mieć bardzo rożne podłoże od zewnętrznego (przemęczenie, przepracowanie, niewyspanie itp), poprzez te związane z dietą (niedobory pewnych pierwiastków i mikroelementów) i behawioralne (złe nawyki, nieumiejętność skutecznego uczenia się itp), po chorobowe (np związane z depresją, zaburzeniami związanymi z praca mózgu itp). Istotne jest jednak to, jakiego typu problemy z pamięcią Pani u siebie widzi, czy dostrzegają je także inni, czy radzi sobie Pani z codziennym funkcjonowaniem itp. Dopiero odpowiedzi na te pytanie pozwolą przybliżyć możliwe źródło problemu, a także wskazać potencjalne metody poradzenia sobie z nim (diagnostyka, badania obrazowe mózgu, psychoedukacja, psychoterapią itp.). Dlatego - szczególnie jeśli mocno się Pani niepokoi- zachęcam do porozmawiania z psychologiem.

Witam, problemy z pamięcią mogą mieć wiele przyczyn. Warto skorzystać z konsultacji z lekarzem rodzinnym, aby zastanowić się nad przyczyną tych problemów, niezbędny jest dokładniejszy wywiad, więcej informacji. Pewne czynniki mogą być dziedziczne, jak temperament, czy zdolności poznawcze, w tym pamięć, jednak nie tylko czynnik dziedziczenia determinuje procesy poznawcze. Ważne są również czynniki środowiskowe. Przesyłam link do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-pamiec
Pozdrawiam serdecznie