Czy problemy z potencją są spowodowane przez psychikę?

Witam, od zawsze byłem nieśmiały w stosunku do dziewczyn. Pewnego razu nie mając nigdy wcześniej żadnej dziewczyny i jak wiadomo kontaktów seksualnych postanowiłem skorzystać z usług prostytutki. Niestety nie miałem wzwodu, poszedłem do innej i także nic z tego. Odwiedziłem więc seksuologa, opowiedziałem mu o całej sprawie, o uzależnieniu od masturbacji od wczesnego dzieciństwa itd. Kazał mi spróbować jeszcze raz ale tym razem z pomocą jednej z benzodiazepin i niebieskiej tabletki. Było lepiej - nie miałem pełnego wzwodu, ale była poprawa. Od liceum miałem lekką depresje a po całym tym zdarzeniu mi się pogorszyło i zacząłem brać antydepresanty - oczywiście mam problemy z samooceną, pewnością siebie itd. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Problemy ze wzwodem są bardzo często spotykane u mężczyzn, coraz częściej także u młodych mężczyzn. Najczęściej do czynienia mamy z zaburzeniami czynnościowymi, na tle psychologicznym.
Jeżeli wzwód występuje podczas masturbacji, skłania ku naturze psychologicznej problemów.
Jedną z częstszych, istotnych przyczyn występowania problemów ze wzwodem jest zbyt częsta masturbacja. Powoduje ona przyzwyczajenie do tego charakteru bodźca i trudniej przestawić się na kontakt z kobietą.
Bardzo ważny jest też fakt, że były to Pana pierwsze kontakty seksualne. Niepewności w sferze kontaktów seksualnych zwykle towarzyszy dodatkowy stres, który jest bardzo istotnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania problemów ze wzwodem.
Wspomina Pan o swoich zaburzeniach depresyjnych, niskiej samoocenie. Może to być kolejny czynnik wpływający na problem.
Dodatkowo do przyczyn mogą dołączać się relacje z daną partnerką, w Pana przypadku kontakt z prostytutką, co z pewnością także wywoływało jakieś świadome bądź nieświadome reakcje.
Myślę, że w pierwszej kolejności należy spróbować postawić na cierpliwość. Jeżeli pojawi się stała partnerka będzie to korzystniejsza sytuacja, która pozwoli stopniowo 'oswajać się', nabierać zaufania do drugiej osoby, pozwalać realizować się i wzmacniać poczucie własnej wartości i użyteczności.
Jeżeli we własnym zakresie nie uda się poprawić jakości współżycia, być może warto byłoby skorzystać z konsultacji psychologa.
Pozdrawiam serdecznie!