Czy próby samobójcze to objawy depresji?

Mam 17 lat mój problem polega na tym że od jakichś 4 lub 5 miesięcy nie mam na nic ochoty, zaczęłam nową szkołę i mam fajną klasę i wszyscy mnie tam lubią, zawsze byłam pełna radości, energii. Byłam ambitna, teraz mi to obojętne. Dostane jedynkę i mi to że tak powiem "wisi", kiedyś byłam bardziej spanikowana. Często czuję się samotna, smutna, nie mam ochoty żyć, mówię sobie "po co żyję?" Mam myśli samobójcze, cięłam się żyletką, zaczęłam brać jakieś leki, aby się zabić. Pomóżcie mi.

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
opisane przez Ciebie objawy mogą być spowodowane depresją. W celu postawienia diagnozy powinnaś się udać do lekarza psychiatry, ze specjalistycznej pomocy możesz skorzystać w Poradni Zdrowia Psychicznego. Myśli samobójcze oraz akty autoagresji mogą być wyrazem również tego, że przeżywasz aktualnie jakiś kryzys. Być może wydarzyło się coś znaczącego w ciągu kilku ostatnich miesięcy w Twoim życiu, co spowodowało ten kryzys. Myślę, że warto się temu przyjrzeć i poszukać wspólnie z lekarzem przyczyn Twoich problemów.
Tendencje autodestrukcyjne można przezwyciężyć. Ważne jest w tej chwili wsparcie, którego możesz poszukać wśród bliskich osób, porozmawiaj z nimi o swoich problemach, ale również o swoich wątpliwościach dotyczących sensu życia. Jeśli jesteś osobą wierzącą być może warto porozmawiać z duchownym, który może okazać się źródłem wsparcia. Istotne jest to, żebyś nie zamykała się na innych ludzi.
Pozdrawiam serdecznie