Czy proteza może być przyczyną wypadania zębów?

Mam od 2 lat protezę nylonową (akron) i zaczęły wypadać mi zęby, czy taka proteza może być przyczyną. Czytam, że protezę nylonowa należy traktować jako tymczasową...nie bardzo rozumiem, bo zapłaciłam za nią 1400 zł, to teraz mam wyrzucić? Bardzo proszę o odpowiedź, bo jestem zrozpaczona.

Witam,

Niezbędne jest badanie stomatologiczne i ocena stanu uzębienia oraz protezy. Proteza nieprawidłowo obciążająca zęby może przyspieszyć utratę zębów. Proszę zgłosić się do lekarza dentysty z protezą w celu badania. Pozdrawiam, lek. dent. Tomasz Herczakowski

Witam serdecznie,
Obecność protezy zazwyczaj nie ma wpływu na szybkość wypadania zębów (o ile jest prawidłowo wykonana). Ważne jest to, aby przy protezie nadal odpowiednio dbać o higienę zębów, ale również o higienę protezy. Należy regularnie chodzić na kontrole stomatologiczne co 6 miesięcy, w celu szybkiej eliminacji ewentualnych problemów w jamie ustnej, dzięki czemu nie powinno być problemu z wypadającymi zębami.
Oczywiście równie istotna jest przyczyna utraty zębów - czy jest to paradontoza (co często ma związek z nieprawidłową higieną i aby zatrzymać postęp parodontozy zazwyczaj konieczna jest wizyta u periodontologa i wdrożenie odpowiedniego leczenia) czy próchnica, czy może przeciążenia zębów.
Na pewno bez wizyty i dokładnego badania się nie obejdzie.