Czy przechodzenie grypy w ciąży może być groźne dla dziecka?

Witam,
na przełomie 10 i 11 tygodnia ciąży stwierdzono u mnie grypę. Główne symptomy to suchy kaszel, gorączka 38 stopni, ból mięśni i głowy. Lekarz kazał mi brać lek przeciwgorączkowy, 2 tabletki co 4 godziny. Dość długo nie mogłam dojść do siebie, byłam bardzo osłabiona.
Kaszel utrzymuje się już 4 tygodnie i w związku z tym bolą mnie mięśnie, obecnie koło łopatki. Czy można stosować jakiś żel albo spray na nadwyrężone mięśnie i czy przechodzenie grypy w ciąży może być groźne dla dziecka?
Dziękuję

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zwykle grypa przebyta w ciąży nie szkodzi dziecku, także nie powinna się tym Pani niepokoić. Ponieważ po grypie następuje obniżenie odporności, dobrze by było długo odpoczywać i nie narażać się na możliwość wystąpienia innych infekcji. Ważne jest aby zbijać gorączkę, która może być szkodliwa dla dziecka.

Co do bolących mięśni, to można je rozgrzewać, najlepiej przez ciepłą kąpiel, ubranie, termofor, poduszkę grzejącą czy leżenie w łóżku. Zastosowanie maści rozgrzewającej należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę czy choćby z ulotką. Niestety w pierwszym trymestrze dziecko jest szczególnie narażone na niekorzystne działanie wszelkich substancji aktywnych, dlatego lepiej dmuchać na zimne i w razie przeciwskazań nie korzystać z danego specyfiku.

Pozdrawiam serdecznie!