Czy przechorowana toksoplazmoza ma wpływ na obumarcie ciąży?

Witam,
mam 35 lat, w 2003 roku miałam obumarłą ciążę w 7 tyg. Po wyjściu ze szpitala lekarz zlecił mi szereg badań m.in. Toksoplazmozę, wynik wyszedł bardzo wysoki, co oznaczało świeżą infekcję i prawdopodobnie, to było powodem obumarcia płodu.
W 2005 urodziłam zdrową córeczkę, dziś ma 5 lat. W grudniu 2010 r. w 12 tyg. ciąży okazało się, iż płód ponownie obumarł, Pani doktor powiedziała, iż miał wady chromosomalne. Czy ta toksoplazmoza miała jeszcze jakieś znaczenie w przypadku tej ciąży? Jakie badania powinnam jeszcze przeprowadzić przed planowaniem następnej ciąży?
Czy mam szansę urodzić zdrowe dziecko?

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Rzeczywiście drugie poronienie nie było najpewniej spowodowane toksoplazmozą. Obecnie ma Pani przeciwciała IgG, które utrzymują się we krwi przez długi czas, zabezpieczając przed nawracającymi infekcjami. Ujemny wynik IgM świadczy o nieprzebyciu choroby w ostatnim czasie. Co jest ważne, to fakt, że choroba ta nie powróci sama z siebie, tak jak potrafi opryszczka czy wirus ospy wietrznej pod postacią półpaśca. Do kolejnego zakażenia będzie potrzebny ponowny kontakt z drobnoustrojem.
Dodatkowo, w porównaniu z kobietą nigdy nie przechodzącą tej choroby, posiada Pani ochronę pod postacią przeciwciał IgG, które mogą uchronić przed ponowną infekcją, nawet w razie kontaktu z toksoplazmozą.
Poronienia w pierwszym trymestrze najczęściej wiążą się z wadami genetycznymi bądź rozwojowymi dziecka powstającymi w sposób losowy. Myślę, że jeśli znana jest przyczyna pierwszego poronienia, a w drugim przypadku istniało wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia takich losowo powstających wad, to obecnie nie ma powodu do przeprowadzania szczegółowej diagnostyki i może się Pani starać o kolejne dziecko, wykonując jedynie ogólnie zalecane badania przed zajściem w ciążę (morfologia, poziom cukru, wymaz z pochwy, cytologia, USG narządu rodnego, cytomegalia, różyczka, etc.)
Pozdrawiam serdecznie!