Czy przed zabiegiem chirurgicznym trzeba się zaszczepić przeciwko żółtaczce?

Witam, chciałabym usunąć chirurgicznie znamię , mam pytanie czy przed zabiegiem trzeba się zaszczepić przeciwko żółtaczce? czy po usunięciu znamię może odrastać oraz czy mogą nagle zacząć pojawiać się nowe znamiona? Znamię ma około 3 mm, w badaniu dermoskopowym nie budzi nie pokoju jednak jeden dermatolog badając na oko stwierdził, że jest do usunięcia i to ciągle powoduje mój niepokój oraz dyskomfort psychiczny, czy w takiej sytuacji usuniecie znamienia to dobra decyzja? Czy lepiej je zostawić?

Witam.
Dla świętego spokoju lepiej się zaszczepić. Ryzyko zakażenia jest prawie żadne, ponieważ narzędzia są sterylne. Ale zaleca się szczepienie przeciwko żółtaczce typu B. Znamię wycięte z marginesem, radykalnie, nie powinno odrosnąć. Usunięcie znamienia nie ma wpływu na wystąpienie kolejnych znamion i zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu. Więc mogą pojawić się nowe znamiona, ale nie muszą. Nie mogę się wypowiedzieć co do celowości usunięcia znamienia, nie widząc go. Ale skoro dermatolog powiedział, że należy je usunąć, to znaczy, że tak jest. Pozdrawiam i życzę zdrowia