Czy przed założeniem spirali należy wykonać badania?

mam pytanko czy przed decyzją założenia spirali są konieczne jakiekolwiek badania,czy można używać różnego rodzaju używki typu wibrator czy żeli itp

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Wymagane jest wykonanie badania ginekologicznego, lekarz w zależności o przebiegu badania i wywiadu chorobowego może zlecić badania dodatkowe.
Stan po założeniu spirali domacicznej nie jest przeciwwskazaniem do stosowania żeli, czy wibratora.