Czy przedwczesna, skąpa miesiączka ma związek z krążkiem antykoncepcyjnym?

Witam. Ostatnio byłam na wakacjach za granicą, miesiączkę dostałam po 24 dniach (mój cykl trwa 28) i wyglądał tak jak zawsze (długość, nasilenie). Po powrocie do Polski następne krwawienia dostałam już po 19 dniach, trwało jeden dzień. Drugiego dnia już tylko lekkie plamienia. Czy powinnam się tym przejmować? Zazwyczaj moje miesiączki są regularne i trwają 4-5 dni oraz mają większe nasilenie. Dodam jeszcze, że zawsze zabezpieczałam się za pomocą prezerwatyw, od tego cyklu zaczęłam stosować krążek dopochwowy antykoncepcyjny, niestety obawiam się, że z powodu skąpej miesiączki może być obniżona skuteczność. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Intensywność krwawienia miesiączkowego nie ma wpływu na skuteczność hormonalnej antykoncepcji. Najistotniejsze jest, by nie pomylić pierwszego dnia miesiączki z krwawieniem w trakcie cyklu. W przypadku rozpoczęcia stosowania krążków nie w pierwszym dniu cyklu, zalecane jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych przez pierwszych 7 dni.