Czy przestać karmić piersią 3,5-miesięczne dziecko ze stwierdzonym atopowym zapaleniem skóry?

Chciałabym uzyskać odpowiedź na pytanie o związek karmienia a azs. Niemowlę ma azs a karmię je piersią i jestem na ścisłej diecie. Nie jem nic z nabiału i jajek pod każdą postacią (także utajoną w chlebie, makaronie itp.). Lekarz alergolog sugerował odstawienie na 7 dni dziecka. Czy to postępowanie standardowe? Jestem zdezorientowana, bo inny pediatra alergolog wręcz przeciwnie - karmić jak najdłużej. Czy mam jakąś pewność, że po odstawieniu dziecko będzie miało dobry stan skóry? Dodam, że testy ige na mleko i jajko wyszły ujemnie - ale wiem że to niemiarodajne... Co tu zrobić?

ponad rok temu

Witam serdecznie.
Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła o podłożu alergicznym.
Najczęstszymi alergenami jest rzeczywiście białko mleka krowiego i jego przetwory.
Częstymi alergenami są również jajka, pszenica, truskawki, kakao, czekolada, ryby i orzechy.
Jednak możliwe jest, że alergenem jest zupełnie inny składnik pożywienia. Pierwszym standardowym krokiem jest eliminacja z diety karmiącej mamy produktów, które mogą być przyczyną dolegliwości.

Jeżeli dotychczasowy zastosowany przez Panią reżim dietetyczny nie przyniósł pożądanych efektów warto rozważyć przejście na krótki okres czasu na zaproponowane mleko i zaobserwowanie czy będzie poprawa. Gwarancji, że ona nastąpi niestety nie ma, natomiast jeżeli u dziecka objawy nadal się utrzymują warto podjąć próbę.
Decyzja należy do Państwa.
Pozdrawiam