Czy przestraszenie dziecka ma wpływ na jego późniejsze zachowanie?

Mąż poślizgnął się z 4 miesięcznym dzieckiem w nosidełku i upadł z nim. Dziecko nie wyleciało z nosidełka i fizycznie nic mu sie nie stało ale ponieważ było we śnie i nosidełko hukło o beton bardzo się przestraszyło i zaczęło panicznie płakać. Po paru minutach przytulania uspokoiło sie i znowu zasnęło. Od tego czasu dziecko wydaje sie bardziej niespokojne, na zmiane potrafi sie śmiaćna za chwilę płakać. Czy takie przestraszenie się może mieć trwały wpływ na zachowanie dziecka w przyszłości, np stany lękowe?

Szanowna Pani,
proszę skupić się na tym co jest "tu i teraz". Ważna jest responsywność rodziców wobec dziecka, postawa adekwatna do sytuacji. Nie należy lękać się o przyszłość, dziecko trzeba przystosować do życia, nie chronić przed życiem, jeszcze nie raz upadnie. Ważna jest ekspresja emocji, adekwatne odczytywanie i uprawomocnienie.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji wnioskuję, że po zdarzeniu, Państwa Maluszek został przez Męża przytulony, przez co (domniemam) mógł poczuć ukojenie oraz poczucie bycia bezpiecznym.

Jeśli opisane symptomy, na tyle Państwa niepokoją, wskazana kontrolna konsultacja osobista u Pediatry, celem rozwiania obaw.

Serdeczności i tylko pomyślności Państwu i Dziecku życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605