Czy przetoki mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia?

Witam, w 2007 roku miałam wycięty ropień okołoodbytniczy. Nawrót choroby miałam w 2009 roku, dodatkowo pojawiły się przetoki okołoodbytnicze, wobec czego miałam kolejny zabieg. Następny nawrót miał miejsce w 2013 roku - kolejna operacja. Po paru miesiącach pojawiły się ponownie przetoki, lekarze nie zdecydowali się ich wyciąć, ponieważ uznali, że mam juz zbyt mało skóry, żeby znowu to ciąć. Do chwili obecnej przetoki są - otwierają się i zamykają. Obecnie jestem w ciąży. Czy przetoki mogą być wskazaniem do cięcia cesarskiego?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Mogą stanowić takie wskazanie. Lecz ostateczną kwalifikacje do porodu naturalnego bądź przez cięcie dokonuje się w zależności od lokalizacji, liczby oraz rozległości przetok, o których Pani wspomniała. Pozdrawiam.