Czy przewlekłe zapalenie trzustki da się kiedyś wyleczyć?

Mam przewlekłe zapalenie trzustki. Mam 22 lata. Miałam robione badania,usg itp zadnych powikłań. Czyli cukrzycy, kamieni, torbieli itp nie mam. Tylko bóle, wysokie enzymy trzustkowe od dawien dawna. Moje pytania. Czy PZT da sie wyleczyc kiedys? Ile mozna z tym zyc? Bo przeczytałam ze max 10 lat. Czy kiedykolwiek mozna bedzie zjesc cos tłustego lub napic sie alkoholu czy juz NIGDY?!

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Leczenie choroby może trwać przez całe życie chorego. Częstą przyczyną hospitalizacji są początkowo epizody nasilenia dolegliwości bólowych, a w późniejszym okresie – powikłania, takie jak: objawowe torbiele rzekome, ropnie, przetoki, wodobrzusze, zwężenie przewodów trzustkowych i/lub żółciowych, zwężenie dwunastnicy lub zakrzepica żyły śledzionowej. Abstynencja alkoholowa i niepalenie tytoniu mogą złagodzić i spowolnić przebieg choroby.