Czy przewlekły stres może wywołać zawał u osoby młodej?

Czy sam przewlekły dosc silny stres i nerwcia moze wywołać zawal u mlodej osoby przebadanej kardiologicznie gdzie wszystko jest dobrze? Stwierdzono tylko tachykardie zatokowa dość ciężka do opanowania lekami bo stres pojawia się dosłownie na każdym kroku a leki pomagają na chwilę Wiec pytam tylko sam stres moze spowodowac zawal u zdrowej osoby?

Dzień Dobry Pani,

Na Pani pytanie, dot. zawału serca może fachowo odpowiedzieć lekarz prowadzący
Panią i znający Pani historię.

Natomiast z mojej strony, zachęcam Panią do umiejętnego radzenia sobie ze stresem,
poprzez techniki relaksacyjne, medytację, jogę, aktywność fizyczną- są to proste
metody, a jakże skuteczne...

Zapraszam Panią do poeksperymentowania, czego Pani serdecznie życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Dzień dobry,
Stres zwiększa aktywność układu współczulnego, powodują wzrost wydzielania m.in. cytokin pozapalnych, a one mogą doprowadzać do rozwoju procesu zapalnego w ścianie naczyń krwionośnych i przyspieszać powstawanie miażdżycy.
Stres nasila agregację płytek krwi, co zwiększa ryzyko powstania skrzepu zdolnego zablokować naczynie krwionośne i uniemożliwić przepływ krwi. Wynikiem tego może być zawał serca - jeśli skrzep zablokuje naczynie wieńcowe lub udar mózgu - jeśli zostanie zablokowane naczynie krwionośne w mózgu.
Radzeniem sobie ze stresem jest zmiana interpretacji stresujących nas zdarzeń, próba doszukania w nich jakichś dobrych stron. Ważna jest też racjonalna organizacja czasu: oddzielanie życia prywatnego od pracy, zaplanowanie czasu wolnego, poświęcanie go na przyjemności i hobby, sport, także badania kontrolne, spotkania z przyjaciółmi oraz unikanie osób, które wprawiają nas w zły nastrój.
Proszę poszukać też pomocy u psychologa, pomoże znaleźć odpowiednie techniki relaksacji, a po konsultacji będzie mógł stwierdzić jaka pomoc będzie dla Pani najodpowiedniejsza. Być może, że lęki jakie Pani ma w związku ze swoim zdrowiem sprawiają, że wymaga Pani wsparcia i rozpoczęcia terapii.
W razie wątpliwości lub pytań zapraszam do kontaktu:
jwyzykowska@vp.pl

Pozdrawiam serdecznie

Dobre wyniki kardiologiczne sugerują, że nie ma zagrożenia zawałem. Przewlekły stres może powodować bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy i duszności, przez co łatwo jest pomyśleć o zawale serca w momencie nasilenia objawów. Życie w stanie przewlekłego stresu bardzo negatywnie wpływa na organizm, dla tego zachęcam Panią do spotkania z psychoterapeutą, który pomoże Pani dokładniej przyjrzeć się stresującym sytuacjom w Pani życiu, wesprze w wypracowaniu strategii radzenia sobie z tymi sytuacjami, a także nauczy jak rozładowywać napięcie i skutecznie się wyciszyć.