Czy przewlekły stres zaburza naprawę dna i upośledza proces apoptozy komórek?

Witam. Czy to prawda że przewlekły stres zaburza naprawę dna i upośledza proces apoptozy komórek? Proszę nie wstawiać tego pytania na forum bo tam napewno żaden lekarz mi nie odpowie a zależy mi na uzyskaniu rzetelnej odpowiedzi na to pytanie.

Witam,

na podstawie badań naukowych można wnioskować, ze stresujące przeżycia wpływają destrukcyjnie na DNA, przejawia się to w pogorszeniu funkcjonowania psychicznego, fizycznego i emocjonalnego.

http://archiwum.radiozet.pl/Rozrywka/O-tym-sie-mowi/Stres-jak-stresujace-wydarzenia-wplywaja-na-DNA-00010305
http://motywatordietetyczny.pl/2016/07/stres-niszczy-cialo-i-umysl-10-negatywnych-skutkow-stresu/

Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Przewlekający się stres jest przyczyną większości jednostek chorobowych, aż po choroby nowotworowe, dlatego że zaburza naturalne zdolności naprawcze DNA, upośledzając proces apoptozy, który to jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Irena Mielnik-Madej