Czy przez mój tryb życia czuję moje spadki intelektualne?

Witam . Mam 23 lata . 4 lata temu wyjechałem za granicę. Pracuje w fabryce 8 godzin dziennie . Praca na lini produkcyjnej wiąże się z ograniczonym kontaktem z ludźmi. Ogólnie rzecz biorąc mało rozmawiam z ludźmi. Przed wyjazdem byłem osobą kreatywną,pomysłowa . Potrafiłem powiedzieć wszystko na kilka różnych sposobów. Miałem bogate słownictwo. Nie miałem problemu z opisywaniem co dzieje się dookoła. Zawsze uważałem że mam nieprzeciętnie poczucie humoru . Na chwilę obecną sytuacja wygląda nieco inaczej . Ciężko mi się skupić. Pogorszyła mi się pamięć. Często w rozmowie nie mogę się odnaleźć. Ciężko jest mi znaleźć temat do rozmowy . Straciłem ta moja "blyskotliwosc" najprościej mówiąc czuje się glupszy . Dodam iż mok tryb życia przez te lata nie był zbyt zdrowy . Jeżeli chodzi o dietę to była uboga w witaminy. Jadłem mało ,często byly to kanapki . Miałem okresy że piłem kawę i alkohol . Aktywność fizyczna też została zaniedbana . W pracy 8 godzin stoję w miejscu, a po pracy przeważnie siedzenie w domu . Moje pytanie brzmi czy przez mój tryb życia czuje moje spadki intelektualne ? Czy mogę to jakoś nadrobić,wrócić do dawnej kondycji ? Czy może być to spowodowane wyplukaniem witamin ? Czy ograniczony kontakt ma na to wpływ? Oraz czy istnieją jakieś sposoby na poprawę kondycji intelektualnej ? Dziekuje

Witam. Sam Pan sobie odpowiedział na pytanie. Bardzo trafnie Pan zdiagnozował przyczynę problemu i doskonale Pan wie, co należy zrobić - zmienić tryb życia i dobrze się odżywiać, dbać o siebie, ćwiczyć, czytać, dawać sobie wyzwania intelektualne. Powinno pomóc, ale trzeba trochę czasu żeby te zaległości zdrowotne i intelektualne nadrobić, pewnie parę miesięcy. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam Pana,
należy zadbać o zdrowy styl życia; aktywność fizyczna, prawidłowe żywienie (płyny - przynajmniej 2,5l dziennie, niegazowane, niesłodzone) , wyeliminowanie używek (kawa, papierosy, alkohol), odpowiednia ilość snu (przynajmniej 8 godzin). Należy zadbać o równowagę pomiędzy pracą a wypoczynkiem, relaksacją. Regularne spożywanie posiłków - 5 razy w małych ilościach, najlepiej wybierać produkty jak najmniej przetworzone, dużo warzyw, owoców. Zdrowy tryb życia wpłynie na poprawę funkcji całego organizmu - też funkcji poznawczych. Ważne jest wsparcie społeczne, relacje. Zachęcam do poczytania:
http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/jak-prowadzic-zdrowy-styl-zycia-6-zasad-dzieki-ktorym-zapobiegniesz_40995.html
https://dietetycy.org.pl/10-zasad-zdrowego-stylu-zycia/
https://purestyle.pl/zdrowy-styl-zycia-jako-nowa-filozofia-czym-wlasciwie-jest-jak-zaczac-zdrowo-zyc/
http://party.pl/porady/zwiazki-i-seks/psychologia/relacje-interpersonalne-czyli-zwiazki-miedzy-ludzmi-93984-r1/
http://psychologiazycia.com/jak-rozwijac-pozytywne-relacje-miedzyludzkie-kilka-krokow-z-afirmacja/
Pozdrawiam serdecznie