Czy przez picie wody można przytyć?

Witam mam na imię Kinga mam 22 lata Ostatnio zaczęłam się odchudzać bo jak wiadomo lato się zbliża ale zauważyłam że zamiast schudnąć to przytyłam nie wiem dlaczego .. piję dużo wody i ćwiczę na rowerku stacjonarnym jem ok 3 posiłków dziennie, piję kawę max 2 razy dziennie słodzoną. Zdarza się często że nie mam czasu zjeść normalnie i jem raz dziennie ale wydaje mi się raz a dobrze. Czy przez wodę którą piję od 3 dni mogłam przytyć czy przez moje nie regularne posiłki ? Ważę 48 km i mam 158 cm.

Witam serdecznie,

Konieczna jest tutaj dokładna analiza diety. Być może znajdują się w niej substancje, które zwiększają gromadzenie się wody. Inną przyczyną może być pojawianie się obrzęków na skutek wysokiej temperatury otoczenia. Warto byłoby zwrócić tu uwagę nie tylko na ilość wypijanych płynów ale również ich jakość - przy wysokich temperaturach powietrza konieczne jest uzupełnianie elektrolitów. Nie wydaje się, żeby zwiększona podaż płynów (z odpowiednią ilością elektrolitów) powodowała gromadzenie wody w organizmie. Jeśli jednak będzie to dalej występowało warto byłoby skonsultować objawy z lekarzem w celu wykluczenia problemów zdrowotnych oraz z dietetykiem w celu analizy jadłospisu.

Pozdrawiam,
mgr dietetyki Natalia Główka

Witam serdecznie,
woda jest zaliczana do miana złotych środków, który sprzyja redukcji masy ciała. Należy oczywiście dobrać odpowiednią wodę dla siebie pod względem zawartości składników mineralnych i dostosować ją do ewentualnych jednostek chorobowych. Konieczna byłaby w tym przypadku analiza Pani sposobu żywienia. Błędem jest, że spożywa Pani posiłki nieregularnie, organizm w tym przypadku nie pracuje prawidłowo, następuje spowalnianie metabolizmu, zamiast jego przyspieszenie. Prócz regularności (5 posiłków co ok 3-4h, w tym pierwszy posiłek do godziny po wstaniu, ostatni maksymalnie 2 h przed snem), picia odpowiedniej ilości wody, dostosowanej pod względem ilośći ml na 1 kg m.c (średnio 1,5l-2l/dobę) należy pamiętać o zasadach racjonalnego łączenia produktów i najważniejszych makroskładników w diecie jak białko, tłuszcze i węglowodany w każdym posiłku. Warto skonsultować to ze specjalistą, dietetykiem, ktory dobierze Pani indywidualny program żywieniowy. Jako zamiennik cukru polecam stewię lub ksylitol - naturalne środki słodzące.

Pozdrawiam serdecznie
mgr Anna Janiszewska, dietetyk
http://przyjazny-dietetyk-inowroclaw.pl/

Witam Panią,
W tym momencie nie powinna Pni chudnąć a co najwyżej wyrzeźbić swoje ciało. Waży Pani niewiele a jada Pani nieprawidłowo. Dieta jest zbyt niskokaloryczna. Od wody Pani z pewnością nie tyle a od zbyt rygorystycznej diety.
Nie redukuje Pani swojej diety zbyt mocno bo efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odzywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Oprócz kaloryczności ważny jest także stosunek składników odżywczych. Dieta musi być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być jedzone regularnie w odstępach około 3h. Kolację najlepiej zjadać około 3h przed snem.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne.
Widzę że jest Pani z Warszawy (tu przyjmuje pacjentów), więc najchętniej zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną, na której wykonamy pomiary składu ciała i przeprowadzę wywiad żywieniowy i zdrowotny oraz na tej podstawie dobiorę indywidualny jadłospis.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk