Czy przeziębienie ma wpływ na owulację?

Staram się z mężem o dziecko. Codziennie przyjmuję: maxivit, rutinoscorbin i kwas foliowy. Moja owulacja była wczoraj i kochałam się z mężem. Od wczoraj mam katar i kaszel. Dlatego od wczoraj wieczora zaczęłam brać: do psikania do nosa Sudafet i 6 witamin C. Dziś rano także zażyłam 6 wit. C, Sudafet i Teraflu zatoki w proszku do rozpuszczenia w wodze. Z tąd moje pytanie: Czy moje przeziębienie bądź leki mogą mieć wpływ na moją owulację lub w najgorszym wypadku na zdrowie przyszłego dzidziusia?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W przypadku planowania ciąży podstawowa zasada brzmi: bez porozumienia i konsultacji z lekarzem nie stosuj samodzielnie żadnych leków. Nawet łagodne środki lecznicze, takie jak witaminy, preparaty na przeziębienie czy zwykłe krople do nosa, mogą mieć negatywne działanie na rozwój płodu. Leki jakie Pani przyjmuje nie powinny wpłynąć na owulację. Lek Sudafed może być stosowany w okresie koncpecyjnym jedynie gdy istnieje do tego wyższa konieczność.