Czy przeziębienie może opóźnić owulację?

Witam,
mam regularne cykle (28 dni). Prowadzę kalendarzyk od 3 lat. Owulację z reguły mam między 14 a 16 dniem cyklu. W tym miesiącu byłam przeziębiona (miałam gorączkę 37,5) w okresie planowanej owulacji, i mam wrażenie, że ona się wtedy nie pojawiła, śluz był suchy. W 18-19 dniu cyklu, po ustąpieniu gorączki pojawił się śluz ciągnący, taki jak zawsze w owulację.
Dzisiaj mam 21 dzień cyklu i zastanawiam się, czy mogę kochać się z mężem bez zabezpieczenia (stosujemy metodę kalendarzyka 2 lata, z powodzeniem). Obserwując temperaturę w pochwie zawsze w pierwszej fazie cyklu była w granicach 36,4-36,6, zaś w dniu 18. stopniowo zaczynała się podnosić i kiedy już był wynik 36,9 rozpoczynaliśmy współżycie. W tym cyklu moja temperatura bardzo się waha, przed przeziębieniem było 36,7 w trakcie przeziębienia 37,5 a teraz kiedy powinna być w okolicach 37 wynosi 36,3.
Proszę o szybką odpowiedź.
Dziękuję,
Katarzyna

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!
Naturalna metoda planowania rodziny jaką jest kalendarzyk małżeński niesie za sobą ryzyko nieplanowanej ciąży. Czynniki takie jak: przeziębienie, gorączka, brak snu, stres czy zaburzenia hormonalne mogą zakłócić prawidłowy rytm cyklu. W Pani przypadku, na skutek infekcji, mogło dojść do przesunięcia owulacji.

Powinna Pani wstrzymać się ze współżyciem do następnego cyklu lub zastosować mechaniczną metodę antykoncepcji.