Czy przy badaniu RTG mogło dojść do uszkodzenia ciąży?

Witam. 13. 06 tego roku doszło do zbliżenia miedzy mną a moim mężem, podczas którego na 99% zaszłam w ciążę. Ponieważ cierpię na Zespol policystycznych jajników, miewam nieregularne miesiaczki. Dlatego też, nie wiedząc, że jestem w ciąży, poszłam do ortopedy, gdzie zostało zrobione prześwietlenie barku (użyto przy tym fartucha ochronnego).

Odkąd wynik testu okazał się pozytywny, drżę z przerażenia. Podczas wizyty lekarskiej 06. 07. 2010 zarodek nie był widoczny podczas USG dopochwowego, dlatego polecono mi zrobić badanie krwi. Poziom b-HCG wynosił blisko 4000, a 48 h później - ok. 8000, co znaczyloby, że nie straciłam tej ciąży.

Proszę o napisanie mi, jak wysokie jest ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu na skutek RTG w tak wczesnej ciąży? Jakie badania prenatalne powinnam wykonać, by rozwiać moje ogromne wątpliwości? Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W tak wczesnej ciąży, ekspozycja na promieniowanie RTG może wywołać poronienie. Ryzyko powstania wad jest natomiast bardzo niewielkie. Współcześnie stosuje się w badaniach obrazowych bardzo nieduże dawki promieniowania, które, w połączeniu z zastosowaniem fartucha ochronnego na brzuch, praktycznie nie stwarzają ryzyka dla dziecka. Zakaz wykonywania badań jest więc raczej "chuchaniem na zimne".

Proszę się nie niepokoić, wynik badania betaHCG jest prawidłowy i na następnym badaniu USG najpewniej możliwe będzie uwidocznienie ciąży. Podczas kolejnych badań USG możliwa będzie ocena anatomii płdu, również pod kątem ewentualnych wad. Proszę jednak nie spodziewać się żadnych nieprawidłowości!

Pozdrawiam serdecznie.