Czy przy cukrzycy z celiakią trzeba rygorystycznie przestrzegać diety bezglutenowej?

Witam. Jestem mamą synka, który od 2,5 roku choruje na cukrzycę i celiakię. Mam wątpliwosci co do tego drugiego schorzenia, ponieważ po roku dostaliśmy te badania, że p/ciała są wysokie. Nieświadomie byliśmy na normalnej diecie, czyli jadł normalnie wszystko z glutenem.Potem pobrali biopsję i wyszło, że niewielkiego stopnia jest zanik kosmków. Zaczęliśmy stosować dietę b/glutenową, chociaż nie tak bardzo rygorystycznie. I tu jest problem - synek od czasu do czasu coś tam zje, jakieś ciastko, ale sporadycznie. Czy to mu może zaszkodzić? Wiem, że są różne celiakie, np. utajone. Nie chcę, żeby w przyszłości miał pretensję, że mu podawałam gluten. Diabetolodzy twierdzą, że to nie jest tak jednoznacze z tą celiakią. Na początku też miał podwyższony profil tarczycy i jest OK. Tabletek nie brał. Mam jeszcze jedno pytanie - czy wysokie cukry, które się czasem nam zdarzają, wpływają na jego dalszy rozwój, czy idzie to na niekorzyść jego, chociaż bardzo się staramy, aby bylo jak najmniej takich sytuacji. Synek ma 8 lat i jest na pompie insulinowej. Pozdrowienia

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Jeśli u dziecka została stwierdzona celiakia, to z całą pewnością powinno ono cały czas stosować dietę bezglutenową. Oznacza to, że nie może spożywać produktów zawierających gluten nawet sporadycznie, gdyż już niewielkie jego ilości są dla niego szkodliwe. Nieprzestrzeganie diety grozi poważnymi konsekwencjami dla całego organizmu, w tym opóźnieniem rozwoju psychofizycznego dziecka. Jeśli nie jest Pani pewna, czy diagnostyka celiakii u Pani synka została przeprowadzona wystarczająco rzetelnie, radzę zasięgnąć opinii specjalisty, gastroenterologa dziecięcego i koniecznie wyjaśnić tę kwestię. Co do wartości glikemii – nieprawidłowe wyrównanie cukrzycy zwiększa ryzyko powikłań, dlatego tak ważne jest sumienne podejście do leczenia. Jednak nie jest Pani w stanie ustrzec dziecka przed wszystkimi „skokami” wartości glukozy.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli