Czy przy leku Omepazole mam obawiać się uduszenia?

Witam otorz bylam u lekarza dostalam leki omepazole na leczenie helikobakter poniewaz nie moge brac amtybiotykow. A wiec moj problem polega na tym ze od 3 dni nie moge jesc wogole bo caly czas czuje ze mam cos w gardle i jak juz cos polkne to czuje jak to schodzi do samego konca i mam uczucie jak by wogole nie przdosralo sie do zoladka. Ile to moze potrwc czy mam sie obawic udyszenia . Lekarz nie da skierowania na badnia mieszkam w wielkiej brytani i tu nie daja tak laskawie skierowan . Dziekuje

Lek. Paweł Szadkowski

Leczenie eradykacyjne H.pylori polega na antybiotykoterapii. Lek, który pan przyjmuje jest stosowany w objawach dyspepsji, chorobie refluksowej przełyku, czy chorobie wrzodowej, a jego użycie różni się w zależności od rozpoznania. Jeśli ma pani zaburzenia połykania (objawiające się np. krztuszeniem się pokarmem w trakcie jedzenia) to jest to objaw niepokojący. Trudno coś konkretnego doradzić tylko na podstawie pani opisu. Z pewnością warto by wykonać gastroskopię (jeśli nie była wykonywana) w celu wyjaśnienia dolegliwości.