Czy przy mojej anemii powinnam brać żelazo?

Bardzo proszę o poradę. Lekarz stwierdziła anemię i przepisała żelazo i kwas foliowy na podstawie badań, które zrobiłam, ale ja się zastanawiam z uwagi na to, że poziom żelaza u mnie wynosi: 115,50, a witaminy B - 12 307. Erytrocyty 4,46 mln/ul, leukocyty 6,25 tys./ul, Hemoglobina 10,70 g/dl , hematokryt 33,4%, MCV - średnia obj. erytrocyta 74,9 fL, MCH - śr. średnia masa Hb w erytr. 24,00 pg, MCHC - śr. stężenie Hb w erytr. 32,00 g/dl.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik morfologii krwi wskazuje na występowanie u Pani niedokrwistości mikrocytarnej niedobarwliwej. Najczęstszym jej powodem jest niedobór żelaza. Oczywiście istnieją też inne przyczyny, są one jednak rzadkie.

W pierwszej kolejności, gdy zaczyna brakować tego pierwiastka (np. na skutek niedoborów w diecie), wykorzystywane są rezerwy zgromadzone w szpiku kostnym. Pula żelaza zgromadzona we krwi jest wykorzystywana jako ostatnia, czyli innymi słowy - prawidłowe stężenie żelaza we krwi nie wyklucza jego niedoborów w organizmie. Stąd decyzja Pani lekarza o konieczności przyjmowania przez Panią preparatu żelaza.

Pozdrawiam.