Czy przy nerwicy mogą być takie sytuacje, jakbym miał zemdleć?

Witam mam 26 lata ostatnio mój incydent moim zdrowiem był około miesiąca temu zrobiło mi się nie dobrze uczucie jakbym miał zemdleć przyjechało pogotowie ciśnienie 180 na 80 puls 150 wyniki badań wyszły dobrze dostałem kroplówkę wypisano mnie na drugi dzień i znów zrobiło mi się to samo sytuacja jakbym miał zemdleć udałem się do neurologa przepisał proponal zrobiłem renonans głowy nic nie wyszło że tylko mam polip w nosie brałem ten promolan ale miałem dziwne drżenie w klatce piersiowej poszedłem do kardiologa przepisał coaxil i nebilet USG serca jak i również EKG wyszło wzorowo po tej wizycie przez,ez miesiąc czasu było wszystko w porządku ciśnienie 115/80 120/70 do 130 pewnego dnia nogi zrobiły mi się jak z waty bolały mnie doszedłem do domu oblały mnie poty i znów uczucie jakbym miał zemdleć usiadłem i znów serce mocno biło ciśnienie 140/80 wziolem nebilet w tym czasie połowę tabletki zaczęło przechodzić bardzo drżałem zimno mi było poszedłem do kardiologa wszytko powiedział że jest w porządku przepisał nebilet i coaxil badania na tarczyce wyszły w normie ob krwi w normie i moje pytanie brzmi czy przy nerwicy mogą być takie sytuacje jakbym miał zemdleć czy jeszcze jakieś badania wykonać z góry dziękuję

Witam Pana,

szybkie tętno (tachykardia), jest jednym z objawów nerwicy lękowej, jeśli wykluczone są choroby serca. W leczeniu zaburzeń lękowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna. Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) - niwelując tylko i wyłącznie objaw lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zaburzenia lękowe objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania. Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez jednostkę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku: (1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia). (2) Fizjologiczny (doznania w ciele). (3) Behawioralny (odnosi się do zachowania). Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania. Psychoterapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym. Techniki ekspozycyjne pomagają zmniejszyć lęk i pokonać wszelkie trudności w sytuacjach lękotwórczych. W Pana przypadku wskazane jest wsparcie psychoterapeutyczne, odpowiednio dobrane leczenie umożliwi optymalne funkcjonowanie, w związku z tym poprawi się Pana jakość życia. Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana
Objawy, które Pan opisuje, w tym lęk o własne zdrowie, często
towarzyszą zaburzeniom lękowym, nerwicowym.
Ludzie cierpiący na zaburzenia lękowe często doświadczają
różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych wywołanych
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
które jeszcze bardziej potęgują lęk.
Osoby cierpiące na nerwicę często też odczuwają , bóle w klatce
piersiowej
, przyspieszone tętno, podwyższenie ciśnienia krwi,
przyspieszone bicie serca, uczucie zawrotów głowy, osłabienia
oraz poczucie zbliżającego się omdlenia, które w rzeczywistości
rzadko się zdarza.
Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta i coraz trudniej
go ujarzmić, a to może doprowadzić do poważnych zaburzeń
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe i ich uciążliwe
konsekwencje, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu odzyskać spokój i równowagę wewnętrzną
oraz uporać się z lękami, dzięki czemu odzyska Pan radość życia.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy zaburzeń
lękowych, ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl