Czy przy niedoczynności tarczycy można stosować dietę kopenhaską?

witam, chciałabym się dowiedzieć czy przy niedoczynności tarczycy można stosować dietę kopenhaską? dodam ze mam 168 cm wzrostu i ważę 62 kilo, przyjmuję euthyrox zgodnie z zaleceniami lekarza, niestety wizytę mam dopiero w listopadzie. bardzo proszę o odpowiedź

Witam serdecznie! Odradzam stosowania diety Kopenhaskiej, ponieważ jest to dieta niefizjologiczna. Zapotrzebowanie energetyczne zależy od płci, wieku, wzrostu, aktywności fizycznej i stanu zdrowotnego. Ciężko bez tych danych ustalić prawidłową kaloryczność diety. Poniżej podam Pani kilka istotnych wskazówek dotyczących prawidłowego żywienia, szczególnie dla osób z niedoczynnością tarczycy. 1. Regularne 5-6 posiłków dziennie o stałych porach co około 2-3h. Dzięki temu uniknie Pani napadowi głodu. 2. Proszę pamiętać o śniadaniu które daje energię na cały dzień. Obiad powinien stanowić danie główne, a kolacja (nie później niż 2h przed snem) lekkie i niskokaloryczne. 3. Jeśli ma Pani ochotę na przekąski proszę wybierać te małokaloryczne tj. owoce, warzywa, jogurty naturalne. Najwięcej ukrytych kalorii jest w daniach typu fast-food i słodyczach. Np. jeden pomidor to około 30 kcal, a jeden 50 g batonik może mieć około 200 kcal. 4.Warto zwiększyć aktywność fizyczną np. przez częste spacery, jazdę na rowerze czy ćwiczenia gimnastyczne. 5. Jeśli choruje Pani na niedoczynność tarczycy, to z zalecam dietę z eliminacją substancji goitrogennych- wolotwórczych (strączkowe suche, kapusiowate tj. brokuły, kalafior, kapusta, rzepa, kalarepa). W celu zmniejszenia ilości tych substancji, proszę gotować bez przykrycia, ponieważ ulatniają się z parą wodną. Polecam: sałaty, szpinak,szparagi, cukinie, dynie, paprykę- słodka/ostra, pieczarki, ogórki, fasolki szparagowe, pomidory. 6. Źródłem węglowodanów w Pani diecie powinny być produkty pełnowartościowe tj. pieczywo razowe, kasza gryczana, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty. 7. Polecam również zwiększyć ilość jodu, ponieważ odgrywa istotną rolę w niedoczynności tarczycy. Znajdzie go Pani w rybach morskich (np.dorsz) lub wodach jodowanych. 8. Jeśli chodzi o płyny (woda, herbata, zupy itp), to zalecam nie mniej niż 2l/ dzień. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,

Nie zależnie od tego czy choruje Pani na niedoczynność tarczycy przestrzegam przed tego typu dietą. Dieta kopenhaska jest bardzo rygorystyczna, wyniszcza organizm i zwalnia przemianę materii. Po dietach bardzo niskokalorycznych najczęściej pojawia się efekt jojo czyli powrót utraconych kilogramów z nawiązką. Jedząc tak mało kalorii w ciągu dnia zwalnia metabolizm a jak wróci Pani do ,,normalnego'' jedzenia osłabiony i wygłodzony organizm zacznie robić zapasy, rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Zdecydowanie lepiej jest przestrzegać zasad zdrowego żywienia, dodać aktywność fizyczną i pożądane efekty się pojawią. Proszę zadbać o regularność posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
Jadłospis powinien być prawidłowo zbilansowany i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dieta kopenhaska jest głodówką po której owszem zauważy Pani efekty jednak krótkotrwałe. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana ułożeniem prawidłowej diety zachęcam do kontaktu:

joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk