Czy przy niedoczynności tarczycy zawsze się tyje?

witam, ostatnio wykryto u mnie niedoczynnosc tarczycy. Mój stan wprawdzie nie jest zły, ale bardzo boje sie tycia. Faktycznie trochę utyłam ok.3 kg ale również ostatnio na więcej sobie pozwalałam z jedzeniem. Moje th wynoi 4,2 przy normie 4,7, mam lekko obniżone ft3. Nie jest to tragiczny wynik, ale biorę od tygodnia euthyrox 25. Czy zawsze przy niedoczynnosci bardzo się tyje? nawet gdy się wdrożyło leczenie? obecnie waze 60 kg przy 173 cm. ale jezcze nidawno ważyłam 57kg.

Nie jest to norma - ale niestety dotyczy większości osób. Wraz z niedoczynnością tarczycy dochodzi do zwolnienia podstawowej przemiany materii, a to w konsekwencji prowadzi do zwiększenia masy ciała, pomimo nie zmienionych nawyków żywieniowych. Jeżeli jednak leczenie wprowadzi się odpowiednio szybko i będzie ono dobrze dobrane - ma Pani duże szanse uniknąć nieprzyjmenych skutków tej choroby. Niezlażenie jednak od jedzenia warto jest nie zapominać o prawidłowym zbilansowanym odżywianiu i aktywności fizycznej.

Witam,

Każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na różnie czynniki, nie mniej jednak najczęściej niedoczynność tarczycy wiąże się ze wzrostem wagi. Spowodowane jest to zwolnieniem przemiany materii. Proszę zdrowo się odżywiać, dbać o aktywność fizyczną a waga nie powinna znacznie wzrastać. Jeżeli jednak nie zadba Pani o odpowiednią dietę to konsekwencje choroby mogą być bardziej widoczne.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Absolutnie nie zgadzam się z stwierdzeniem masz niedoczynność tarczycy=tyjesz. Czego nawet ja jestem doskonałym przykładem :) Najczęściej niestety tycie bierze się z dodatniego bilansu energetycznego i małej aktywności fizycznej. Nawet bez niedoczynności przy małym ruchu przemiana materii zwalnia, a jeśli ktoś po prostu za dużo je to z czystych wyliczeń matematycznych mamy plus. Leczenie hormonami tarczycy, tu mówimy o Euthyrox rzeczywiście poprawia jej pracę, opada tzw. "mgła myślowa" i łatwiej się zmotywować do działania, ale nie można zwalać na hormon, że on odchudzi. Nie miałam jeszcze pacjentki, która w momencie jak włączy moje zalecenia nie schudła by i to są panie w różnym wieku 19-65 lat. Także proszę się nie martwić tylko zadbać o siebie, swoją dietę i swój ruch. Te 3 kg warto zrzucić czym prędzej, bo lepiej 3 niż za jakiś czas 10 Powodzenia :)

Nie jest to zasadą, natomiast rzeczywiście ze względu na pojawiające się objawy niedoczynności - takie jak zmęczenie i mniejsze chęci do wykonywania różnych czynności wraz z zmniejszonym metabolizmem - często pacjenci tyją. Lepiej zacząć od razu i wdrożyć podstawowe zasady zdrowego odżywiania, dzięki którym waga nie będzie wzrastać. Wprowadzenie 4-5 posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu jest dobrym rozwiązaniem, które minimalizuje napady głodu i pojawiającą się chęć na słodycze. Eliminacja cukrów prostych (cukru, ciasteczek, czekolad, smakowych jogurtów, napojów słodzonych) to podstawa. Warto do diety włączyć pełnowartościowe białko (źródło tyroksyny), odpowiedniej jakości tłuszcze (oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej lniany na zimno, olej kokosowy, masło klarowane) oraz węglowodany złożone. Przy niedoczynności unikamy ostrych przypraw (pieprzu, papryki) oraz warzyw : cebuli, soi, kapusty na surowo.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444