Czy przy poniższych wynikach amniopunkcja jest wskazana?

Dzień dobry. W 12 tygodniu robialm badania prenatalne. Wyniki usg nie budzą zastrzeżeń jednak testy z krwi nie byly dobre. Po zestawieniu usg testów PAPPa program wyliczyl ryzyko zespołu Downa na 1:106, lekarz zaproponował amniopunkcje jednak chcę zapytać czy jeżeli wyniki usg nie budzą zaostrzen i żaden pomiar nie odbiega od normy jest szansa na wady wrodzone? Czy jest sens ryzykować i robić amniopunkcje? Noe daję mi spokoju dobry obraz usg

Szanowna Pani, prawidłowy obraz USG nie zawsze musi wskazywać brak patologii, szczególnie w 12 tyg ciąży, jednakże to samo może się tyczyć sytuacji odwrotnej, gdy lekarz stwierdzi jakąś wadę a tak naprawdę tej wady nie ma. USG jest subiektywnym badaniem, stąd lekarz zaproponował Pani badanie prenatalne. Decyzja należy tylko i wyłącznie do Pani. Serdecznie pozdrawiam