Czy przy poszerzonych naczyniach żylnych można stosować antykoncepcję w formie wkładki hormonalnej MIRENA?

Z żylakami mam problem od niedawna. W ubiegłym roku byłam jeszcze pełną energii i zadowoloną ze swego wyglądu kobietą. Wówczas też zaczęłam zażywać pigułki antykocepcyjne. Niecałe 4 miesiące ich zażywania spowodowały zapalenie żył i pojawienie się licznych poszerzonych niebieskawych żyłek. Już od początku zażywania pigułek bolały mnie nogi - tak jakby skurcz mięśni, ale nie wiedziałam o co chodzi. Myślałam że ten ból mięśni to początek stosowania antykoncepcji. Niestety nie zwracałam uwagi na żyły - u nas w rodzinie nikt nie miał żylaków wiec nawet się nie spodziewałam że ten problem mnie będzie dotyczył. Kiedy dostałam zapalenia szybko odstawiłam pigułki, brałam zastrzyki przeciwzakrzepowe i po ok 2-3 miesiącach objawy zapalenia zupełnie ustąpiły. Ale żyłki pozostały. Chciałam je usunąć poprzez skleroterapię, jednak lekarz, u którego byłam stwierdził że nie widzi żadnych żylaków i na pocieszenie powiedział, że jeśli - tak jak mówię - w mojej rodzinie nikt nie miał żylaków to moje problemy z nogami mogą się skończyć jedynie na pajączkach. Ostrzyknął mi jedynie widoczną siwą żyłkę pod kolanem. Jestem pół roku po ostrzykiwaniu-nowe żyłki się nie pojawiły. Ale mam problem z antykoncepcją - Czy mogę założyć wkładkę hormonalną -Mirena. Wiem że nie zawiera ona estrogenów, ktore są odpowiedzialne za krzepliwość krwi. Ponadto trzy lata temu - przed planowaną ciąża usunęłam już jedną wkładkę Mirena. Miałam ją przez 5 lat. Czułam się przy niej dobrze. Żadnych efektów ubocznycznych. Teraz jednak się obawiam gdyż nie wiem jak ta wkładka wpłynie na moje poszerzone żyły. Proszę o radę...
ponad rok temu

Rzeczywiście, wkładka Mirena zawiera jedynie progestageny, pozbawione jest estrogenów. Jednak w czasie badań prowadzonych do rejestracji tej wkładki pojawiło się kilka przypadków zakrzepowego zapalenia żył. Oznacza to, że nie można wykluczyć takiego powikłania. Do tej pory nie wystąpiły u Pani objawy ZZŻ przy stosowaniu wkładki Mirena co oznacza, że prawdopodobnie i teraz nie wystąpią lecz wykluczyć całkowicie nie sposób. Natomiast dostępne są systemy antykoncepcyjne pozbawione hormonów. Może warto się zastanowić nad takim?