Czy przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych wilgotność pochwy może coś oznaczać?

Witam. Zrobiłam sobie miesięczną przerwę w braniu antykoncepcji. Okresu dostałam tak jak powinnam i w pierwszym dniu miesiączki wziełam pierwszą tabletkę anty po miesięcznej przerwie. Po ok. półtorej godziny dostałam lekkiego rozwolnienia, dalsze tabletki zażywałam regularnie. Po 9 zażytych tabletkach anty (N*** - dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna) współżyłam z chłopakiem (wytrysk we mnie) -  czy byłam w tym czasie zabezpieczona? Co może oznaczać uczucie wilgoci w pochwie, mimo że przjmuję tabletki, a nie przypominam sobie, żebym tak miała przed? Pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W momencie, w którym doszło do współżycia, była Pani w pełni zabezpieczona (z dokładnością do skuteczności antykoncepcji hormonalnej). W czasie przyjmwania tabletek może wystąpić suchość pochwy - jest to ich działanie niepożądane.

Uczucie wilgotności może natomiast wzbudzić podejrzenie co do skuteczności antykoncepcji (może oznaczać pojawienie się okresu płodnego). Możliwe jednak, że cierpi Pani na jakiegoś rodzaju infekcję pochwy. Wskazywałyby na to nieprzejrzyste (np. białawe, zółtawe) upławy z pochwy, bezwonne lub cuchnące, ewentualnie o twarożkowatej konsystencji. W takim układzie powinna Pani zgłosić się do ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!