Czy przy PZT istnieje wysokie ryzyko wytworzenia się raka?

Witam, mam pytanie do Państwa - czy to prawda, że przy PZT jest wysokie ryzyko wystąpienia w przyszłości raka trzustki czy niekoniecznie? Obecnie przebyłem dwa razy OZT, ale pozostały drobne zwapnienia w ogonie. Poza tym wyniki badań są dobre - zarówno morfologii, jak i USG, a także amylaza i lipaza oraz diastaza są w normie. Jeżeli jest się na diecie niskotłuszczowej, jest szansa, że w przyszłości wcale nie musi dojść do raka tego narządu? Można z tym przeżyć nawet do starości - jak to mówimy, czy jak to straszą niektórzy, żywotność jest raczej krótsza. Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam!
ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Prawdą jest, iż pacjenci z PZT mają większe ryzyko rozwoju raka trzustki w porównaniu do osób nie chorujących. Nie znaczy to oczywiście, że każdy pacjent zachoruje na nowotwór.

Jeżeli stosuje się Pan do zaleceń lekarskich i dietetycznych, regularnie wykonywane są badania kontrolne, to nie powinien się Pan martwić.

Jednymi z głównych czynników rozwoju raka trzustki jest palenie papierosów, PZT i cukrzyca. Wykazano, iż u 80 procent pacjentów z rakiem trzustki występuje cukrzyca.

Oczywiście jest szansa, że rak nigdy się nie rozwinie, ale aby tak się stało, niezbędne jest, aby bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich.

Pozdrawiam!