Czy przy rzucaniu palenia zawsze się automatycznie tyje?

Czy przy rzucaniu palenia zawsze się automatycznie tyje? Jak temu zapobiec, jak się przygotować do rzucenia, by nie przytyć?

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Palenie papierosów faktycznie powoduje czasami gorszy apetyt i w wyniku tego spadek masy ciała. Stąd wynika przybieranie na wadze przy rzucaniu palenia. Nie musi tak jednak być. W trakcie rzucania palenia radzę skoncentrować się na dobrze zbilansowanej diecie, z dużą ilością warzyw i owoców (zawarte w nich antyoksydanty dodatkowo zmniejszą szkody wyrządzone przez papierosy), regularnych posiłkach, unikaniu słodyczy i przekąsek, fast foodów, przetworzonej żywności, a także wypijaniu odpowiedniej ilości wody.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka

Witam serdecznie,
oczywiście, że nie jest to reguła. Nie każdy musi przytyć przy rzuceniu palenia. Należy jeść racjonalnie i nie zamieniać papierosów na jedzenie.
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk