Czy przy schizofrenii zawsze występują omamy?

Proszę o odpowiedź czy schizofrenia może występować bez omamów i tylko z samymi urojeniami? Kiedyś w dzieciństwie w myślałem i mówiłem, że jestem małpą a bracia innymi zwierzętami, nie jem mięsa, nie mam znajomych, jestem zamknięty w sobie, nie odzywam się do obcych ludzi, tylko do lekarza, sprzedawcy, kiedyś bywałem zalękniony, nie robiłem zakupów, myślałem, że koledzy się ze mnie śmieją, że jestem inny, mówiłem i może też myślałem, że zabawki pluszowe są żywe, teraz nie pracuję i nigdy nie pracowałem, cały dzień leżę i używam telefonu, np. do nauki języków i czytam. Miałem problemy z nauką i spóźniałem się do szkołyi dlatego miałem nauczanie indywidualne. Nie chciałem uczyć się niczego innego, tylko to co lubiałem i chciałem, może też myślałem, że moją misją życiową jest, np. modlitwa. Czy to są objawy schizofrenii, a jeśli tak to które z tych objawów to schizofrenia?

Lek. Paweł Szadkowski

Na podstawie samego opisu nie da się rozpoznać schizofrenii. Objawy mogą wskazywać na wiele stanów, jak np. zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości. Jako lekarz zwróciłbym uwagę na: "nie mam znajomych, jestem zamknięty w sobie, nie odzywam się do obcych ludzi, tylko do lekarza, sprzedawcy, kiedyś bywałem zalękniony, nie robiłem zakupów, myślałem, że koledzy się ze mnie śmieją, że jestem inny" oraz "i "chciałem, może też myślałem, że moją misją życiową jest, np. modlitwa". Oczywiście, że nie w każdej postaci schizofrenii występują omamy. Powinien Pan się udać do lekarza psychiatry i porozmawiać z nim o swoich obawach.