Czy przy takich wynikach badań możliwe jest posiadanie potomstwa drogą naturalną? Czy w takim razie pozostaje in vitro?

Staramy się z mężem od ponad roku o dziecko. Mąż ma 28 lat, ja 26. Oto wyniki badań nasienia:liczba plemników/ml - 1 590 000, ogólna liczba w ejakulacie 5 000 000; uwaga- oligoasthenozoospermia bardzo ciężka, ogólny odsetek prawidłowych plemników 13 %; uwaga- teratozoospermia, wynik HOS-TESTU 45%; uwaga-obniżony odsetek plemników prawidłowych.

Witam!

Przy rozpoznawaniu męskiego czynnika niepłodności korzysta się ze standardów wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia. Według WHO w 1ml nasienia liczba plemników musi byc większa niż 20 milionów, odsetek plemników nieprawidłowych nie może przekraczać 70%, 60% plemników ma wykazywać ruch postępowy a przynajmniej 25% szybki ruch postępowy.

W nasieniu Pani męża jest za mało plemników. Oligoasthenozoospermia oznacza, że plemników jest mniej niż 20 milionów w 1ml i mniej niż 50% z nich wykazuje ruch postępowy lub <25% szybki ruch postępowy. Tetrazoospermia mówi o tym, że plemników prawidłowych jest mniej niż 30% (u Pani męża 13%).
Za pomocą HOS-TESTU określa się ile plemników znajdujących się w nasieniu może być wykorzystanych do docytoplazmatycznego wstrzyknięcia plemników (ICSI - wprowadzenie plemników do komórki jajowej pod mikroskopem po odpowiednim przygotowaniu obu komórek).

W Państwa przypadku najlepszą formą leczenia jest zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro fertilisation - IVF) przy zastosowaniu do cytoplazmatycznego wstrzyknięcia plemników. Po zapłodnieniu czeka się aż embrion ulegnie kilku podziałom i w stadium 4-8 komórek przenosi się go do jamy macicy.

Ponieważ jest Pani młodą szansę na urodzenie zdrowego dziecka przy zastosowaniu powyższych technik są duże.