Czy przy takim wyniku można zastosować inne metody leczenia niż operacja?

Wynik badania MR kręgosłupa lędźwiowego Neurolog kieruje do neurochirurga czyżby tylko operacja dala poprawę. Esowate skrzywienie kręgosłupa,lewo wypukle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zniesienie lordozy lędźwiowej kręgosłupa. Kręgozmyk tylny L5/S1. Centralna -dwuboczna protruzja tarczy międzykręgowej L4/L5. na ok.5mm, nieco większa po stronie prawej, impresjonuje oba korzenie nerwowe L5. Światło kanału nerwowego ok . 10mm w wym.AP. Kręgozmyk tylny L5/S1 na ok. 6mm z pseudoprotruzją.Lewy zachyłek boczny zwężony ,widoczna impresja na lewy korzeń nerwowy S1. Oba otwory międzykręgowe zwężone , bez ucisku na nerwy rdzeniowe. Czy tylko operacja czy można zastosować inne metody leczenia. Wojtek 55 lat

Szanowny Panie,

przedstawiony przez Pana opis sugeruje, że leczenie zachowawcze może być już nieskutecznie i choroba będzie postępować co może się wiązać z silnymi dolegliwościami bólowymi oraz zaburzeniami neurologicznymi. W takim przypadku operacja neurochirurgiczna może być jedynym wyjściem.

Z poważaniem,
Paweł Żmuda-Trzebiatowski