Czy przy trzech dojrzałych ciałkach żółtych powinnam zmienić dawkę luteiny?

Witam,
owulacja wystąpiła u mnie 23 kwietnia (pozytywny test owulacyjny). Owulacji towarzyszyła spora ilość śluzu. Oczywiście od piątku do poniedziałku współżyłam z mężem (minimum raz dziennie). W piątek (22 kwietnia) przed owulacją miałam robione USG i wykryto 3 jaja dominujące. Okazało się, że wszystkie 3 owulowały i aktualnie jestem szczęśliwą posiadaczką 3 ciałek żółtych (kolejny wynik USG z 26 kwietnia). Tak liczne możliwe potomstwo jest spowodowane stymulacją owulacji lekami. Moja Pani Doktor prowadząca sama chyba nie spodziewała się tak dobrych wyników leczenia, bo wcześniej owulacja w ogóle nie występowała.
Opisując swoją sytuację, mam jednak pytanie - od 18 dnia cyklu (czyli od dzisiaj) powinnam brać 2 tabletki dziennie luteiny podjęzykowo 50 mg. Czy dawka przy 3 ciałkach żółtych, które mogą przekształcić się w ciążę mnogą, nie jest zbyt niska? Może powinnam jednak brać więcej luteiny podjęzykowo lub zacząć stosować ją dopochwowo? A może jednak przesadzam i dopóki nie okaże się, czy jestem, czy nie jestem w ciąży, powinnam brać profilaktycznie 2 tabletki?
Tak się akurat nieszczęśliwie składa, że moja Pani Doktor prowadząca jest do 4 maja na urlopie, a ja wolę dmuchać na zimne. W piątek 22 kwietnia (dzień przed owulacją) miałam również test krwi, który wykazał estradiol 683 pg/ml, LH 3,97 IU/L, FSH 5,35 IU/L i prolaktyna 8,26 ng/ml. Bardzo dużo estradiolu, reszta chyba w normie.
O czym to może świadczyć? Czy wszystko jest w porządku?
Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Uważam, że nie powinna Pani na własną rękę zmieniać dawki luteiny. Gdy lekarz prowadzący zapoznał się z wynikami, na pewno zmieniłby dawkę, gdyby było to wskazane. Radzę stosować lek według zaleceń i faktycznie, gdy zajdzie Pani w ciążę, dawka może, ale nie musi, ulec modyfikacji.

Jeżeli chodzi o wyniki poziomu hormonów, to tak wysoki estradiol jest charakterystyczny w sytuacji, gdy wystąpiły 3 dojrzałe pęcherzyki. Przyjęta norma zakłada, iż poziom estradiolu przed owulacją powinien być większy niż 200 pg/ml na jeden dojrzały pęcherzyk.

Pozdrawiam!