Czy przy USG wczesnej ciąży istnieje możliwość pomyłki?

Mam termin porodu na 28 maja. Od pewnego czasu myślę, w którym dniu doszło do zapłodnienia i jeśli zaszłabym wcześniej w ciążę np. w pierwszym tyg. miesiąca to czy urodzę wcześniej i o ile i czy lekarze nie zobaczyliby, że ciąża jest większa? Miesiączkę miałam 24 lipca.
Dodam, że mój cykl trwa 27-28 dni. Jakie jest prawdopodobieństwo, że mogłam zajść w ciążę parę dni po miesiączce? Miałam też krwawienie od 07-08- do 20-08, które było podejrzeniem poronienia, ale na usg wyszło, że to zwykła miesiączka i właśnie dlatego ta data porodu. Miałam robione usg w 8 tyg ciąży, czy lekarz mógł się pomylić o kilka tygodni, robiąc usg w tak wczesnej ciąży?

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Nie do końca rozumiem na podstawie czego wyznaczono termin porodu. Jednak reguła Negellego opierająca się pierwszym dniu ostatniej miesiączki nie stosuje się do żadnej z podanych dat, dlatego wnioskuję, że termin ten został ustalony na podstawie badania ultrasonograficznego, w którym wiek płodu ustalono na 8 tygodni. Wczesna ciąża jest czasem, w którym zarodek rozwija się w równym tempie w każdej ciąży, pozwala to na podstawie długości CRL zarodka podać bardzo dokładnie czas ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że jest to cały czas wiek ciąży realny (od zapłodnienia do dnia badania) razem z czasem dni od teoretycznie pierwszego dnia miesiączki. Prawidłowa ciąża trwa 280 dni licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki w 28 dniowym cyklu lub 266 dni od ostatniej owulacji. Nie pisała Pani czy ma regularne cykle, jednak według tej reguły, którą przed chwilą napisałam, termin zapłodnienia wyliczam na okolicę 4 września, co by mogło świadczyć, że do zapłodnienia doszło dopiero w kolejnym cyklu.
Dziwna to jest sprawa, ale skoro termin był określany na podstawie badania ultrasonograficznego, to jest to najdokładniejsza metoda i prawdopodobnie urodzi Pani w okolicach ustalonego czasu. Proszę pamiętać, że ciąża donoszona to taka, która zakończyła się porodem w okresie od skończonego 37 tygodnia do ostatniego dnia 41 tygodnia ciąży.

Proponuję porozmawiać na nurtujący Panią temat z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.