Czy przy ustalaniu daty zapłodnienia możliwa jest jakaś pomyłka?

Synka urodziłam 03.04.2009 roku. Datę porodu miałam na 23.03.2009 r. i mam problem, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia, czy między 10-15.06.2008 r., czy jednak możliwe jest to, że do zapłodnienia doszło 21.07.2008 r. Według mojego lekarza dziecko się urodziło w 41 tygodniu ciąży, czy możliwa jest jakaś pomyłka?

Redakcja abcZdrowie

Datę zapłodnienia można ocenić z dokładnością do +/- 3 dni na podstawie USG wykonywanego w pierwszym trymestrze ciąży. Na podstawie podanych przez Panią danych nie sposób tego stwierdzić. Wiek ciążowy standardowo oblicza się na podstawie daty ostatniej miesiączki.
Jeśli ma Pani cykle nieregularne lub jeśli z jakichś powodów owulacja w tym cyklu się opóźniła, istnieje prawdopodobieństwo, że do zapłodnienia doszło później. Nie możemy tego jednak ani potwierdzić, ani wykluczyć.