Czy przy WZW typu C i problemach z tarczycą mogę starać się o dziecko?

Witam,
mam 24 lata, chciałabym się starać o dziecko, ale mam małe obawy co do zajścia w ciążę. Proszę mi powiedzieć, jakie badania zrobić i na co powinnam szczególną uwagę zwrócić, jeśli chodzi o moje choroby i staranie się o dziecko? Czy jest ryzyko, że mogę urodzić dziecko z wadami wrodzonymi?
Chcę podkreślić, że nie byłam leczona na WZW typu C I*** ani tym drugim lekiem. Zażywam tylko H*** 3 razy po 1 tabletce, do tego codziennie biorę rano E*** na czczo.
Chciałam również zaznaczyć, że mam bardzo silne i bolejące miesiączki, a co za tym idzie - nieregularne. Czasami 2 czy 3 dni się spóźnia okres albo spieszy.
Proszę o szybką poradę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Takie kilkudniowe wahania długości cyklu nie są patologiczne, jeśli tylko cykle nie trwają dłużej niż 35 dni. Bolesność miesiączek świadczy zwykle o tym, że cykle są owulacyjne, choć czasem może też towarzyszyć np. endometriozie. Zazwyczaj wystarcza, w celu złagodzenia bólu, zastosowanie preparatu przeciwbólowego i rozkurczowego, przy czym najlepsze efekty przynosi przyjęcie leku jeszcze przed pojawieniem się bólu.

Niedoczynność tarczycy nie jest przeciwwskazaniem do zachodzenia w ciążę. Konieczna jest jednak bardzo skrupulatna kontrola poziomów hormonów tarczycowych i odpowiednie dopasowanie dawki leku, tak aby nie dopuścić do niedoboru hormonów tarczycy, na które zapotrzebowanie w ciąży zwykle wzrasta. Powinna Pani być pod opieką endokrynologa, który będzie współpracował z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę, już od samego jej początku. Będzie Pani też musiała bardzo dokładnie stosować się do zaleceń lekarza jeśli chodzi o dawkowanie i częstość przyjmowania leków.

Jeśli zaś chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typu C, to fakt, że nie przyjmuje Pani leków przeciwwirusowych świadczy o tym, że najprawdopodobniej nie ma Pani wysokiej wiremii (liczby cząstek wirusa we krwi), czyli jest to dobry moment na ciążę. Powinna Pani jednak skonsultować się ze specjalistą chorób zakaźnych, który zleci badania kontrolne i da Pani „zielone światło” na rozpoczęcie starań. Polecam lekturę artykułów w naszym serwisie.

Pozdrawiam serdecznie!