Czy przy zaawansowanych żylakach można korzystać z masażera do stóp?

Witam, mam 60 lat i zaawansowane żylaki. Chciałabym odciążyc trochę swoje nogi. Nie wiem tylko, czy takie masaże mi nie zaszkodzą?

Szanowna Pani!

Najlepszym sposobem na odciążenie nóg w przypadku choroby żylakowej, jest unikanie długotrwałego stania i siedzenia z nogami zgietymi pod katem prostym w stawach biodrowych i kolanowych, regularna rekreacyjna aktywność ruchowa (spacery, jogging, jazda na rowerze, pływanie) oraz odpoczynek z kończynami dolnymi ułożonymi powyżej poziomu serca, podpartymi na całej długości podudzi (nie punktowo).

Ponadto istotnym elementem jest leczenie uciskowe z użyciem opasek lub pończoch uciskowych, a także masaż pneumatyczny. Kompresoterapia to jedyna metoda mogąca spowolnić rozwój przewlekłej niewydolności żylnej. Należy pamietać, że jak każda metoda lecznicza, również kompresoterapia powinna być prowadzona pod kontrolą lekarza.

Pozdrawiam serdecznie