Czy przy zgryzie głębokim plomby są bardziej narażone na zniszczenia?

czy przy zgryzie głębokim plomby są bardziej narażone na zniszczenia? mam w górnej szóstce załozony kompozyt gdzie pojawiła sie lekko ciemna obwódka i na plombie są tez ciemne jakby małe rysy czy tez pęknięcia .Byłam u stomatologa dwa miesiące temu plomba jest szczelna ale skąd te niepokojące pęknięcia? nie jadam wcale twardych pokarmów boję sie ze rozleci mi sie ta plomba w kawałki bo to duze wypełnienie

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

materiał kompozytowy wytrzymuje 2-5 lat z zachowaniem maksymalnej szczelności - po takim czasie wypełnienia nawet wyglądające na prawidłowe powinny zostać wymienione na nowe
proszę swoje wątpliwości i spostrzeżenia przekazać lekarzowi
oceni i napewno pomoże
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Ciemna obwódka spowodowana jest osadzaniem się pokarmów i płynów w Pani jamie ustnej - z czasem podczas "użytkowania" wypełnień tak się dzieje. Niestety, wszystkie plomby należy regularnie kontrolować i w razie konieczności wymieniać/korygować.
Skoro jest Pani pod opieką specjalisty na pewno wszystko jest w porządku.