Czy przyczyną depresji może być transfuzja krwi?

Witam, mam na imię Marcin-27 lat. Nie wiem czy mogę napisać? Wszystko spróbuje napisać krótko i na temat. Mam wszystkie objawy depresji. Generalnie od dziecka je czułem, ale nie wiedziałem co mi jest.

Z resztą nikt o tym nie wiedział, że potrzebuję naprawdę pomocy. Co niektórzy pytali, co mi jest, czemu jestem smutny, taki zamknięty w sobie, czemu się boję, a ja myślałem, że te objawy miną z czasem, ale nigdy tak się nie stało. Cud, że żyje, bo było ciężko.

Teraz jestem na lekach psychotropowych i dopiero po tym lekarstwie czuję się lepiej, a dostawałem wiele innych, które mnie usypiały i pogarszały czasami mój stan. Próbowałem znaleźć przyczynę mojej depresji i doszedłem do wniosku, że czynniki zewnętrze nie mają z tym nic wspólnego.

Mam lęki, wpadam w panikę, czasami mam kłopoty ze snem, kłopoty z myśleniem i podejmowaniem decyzji, myśli samobójcze itd. Po urodzeniu miałem transfuzje krwi. Wiem, że depresja nie jest choroba dziedziczną, ale innego wytłumaczenia mojej sytuacji nie widzę. Proszę o odpowiedź:) MARCIN

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Transfuzja krwi w okresie noworodkowym (zapewne z powodu konfliktu serologicznego) nie jest uznawana za czynnik sprzyjający występowaniu depresji w wieku dorosłym.

Obecność stresujących wydarzeń życiowych (np. żałoba po stracie bliskiej osoby, zmiana pracy) poprzedzających depresję można stwierdzić u ok. 50% pacjentów.

Uważa się, że depresja może być również powikłaniem niektórych chorób (np. procesów zwyrodnieniowych mózgu, zaburzeń hormonalnych, przewlekłych stanów zapalnych), stosowanych leków (np. w leczeniu nadciśnienia tętniczego).

Większość klinicystów oraz badaczy jest zdania, że do ujawnienia epizodu depresji prowadzi szereg czynników- natury genetycznej, środowiskowej oraz psychospołecznej.

Istnieje wiele koncepcji tłumaczących przyczyny depresji. Część modeli powstawania depresji łączy kilka możliwych przyczyn (np. model psychoneuroimmunologiczny).

http://portal.abczdrowie.pl/depresja-przyczyny

Z pozdrowieniami