Czy przyczyną plamień są tabletki, czy jest to normalna miesiączka po porodzie?

Dzień dobry, mam problem dotyczący identyfikacji krwistych plamień.
23 października urodziłam synka siłami natury, pierwszego okresu dostałam 14 grudnia, trwał 5 dni i był raczej normalny. Kolejnego okresu dostałam 9 stycznia i pierwszego dnia rozpoczęłam branie tabletek antykoncepcyjnych. Okres trwa do dziś, czyli 8 dni, pierwsze 4 było to normalne krwawienie, a kolejne 4 to tylko znikomy, krwisty śluz, tylko w dzień, w nocy zanika.
Czy przyczyną tych plamień są tabletki, czy jest to normalna miesiączka po porodzie?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Ponieważ zdążyła już Pani powrócić do regularnych miesiączek przed rozpoczęciem brania tabletek antykoncepcyjnych i nie doświadczała nieregularnych krwawień, "winą" za obecne krwawienie należy obarczyć tabletki.
Podczas pierwszych trzech opakowań tabletek organizm adaptuje się do nowej sytuacji hormonalnej. W tym okresie często występują nieregularne, śródcykliczne krwawienia czy plamienia. Dlatego należy poczekać trzy cykle i jeżeli przy czwartym, kolejnym opakowaniu tabletek nadal będzie występować plamienie udać się do lekarza, który po wykluczeniu pozahormonalnych przyczyn krwawienia rozważyć może zmianę tabletek na inne.
Sytuacja ta nie ma raczej związku z przebytą ciążą i porodem.

Pozdrawiam serdecznie!